Jak se začíná a končí hodina TKD

Začátek treninku

 

1. student stojící z leva od pohledu učitele zavelí "CHARIOT" (všecí se postaví do postoje chariot sogi)

2. ten stejný student pozdraví učitele podle jeho technického nebo mistrovského stupně :

            stejný tech. stupeň: "KJONGE"

            višší tech. stupeň: "SONBENIN KE KJONGE"

            1. - 3. DAN: "BOO SABOMIN KE KJONGE" (pusabonin)

            4. - 6. DAN: "SABOMIN KE KJONGE" (sabonin)

            7. - 8. DAN: "SAHYUNIN KE KJONGE" (sajonim)

            9. DAN: "SASEONGIN KE KJONGE" (sašnim)

3. po tomto pozdravení učitele se všecí ukloní se slovi "TAEKWON"

4. učitel dále zavelí podle svích potřeb v rámci treninku ....

 

Ukončení treninku

Po treninku u většiny žáků je dobok značně neupravený, tak se velí  před pozdravem :

            "CARO TORA" (tyro tora) - vlevo v bok

            "DOBOK CONTHON" (dobok čongo) - dobok upravit

            "URO TORA" (uro tora) - vpravo v bok

1. dále se pokračuje uplně stejné jako u začátku treninku až po bod 3.

2. poté žák stojící jako druhý (vedle toho co oslovoval učitele) zavelí : " VPRAVO V BOK" po tomto povelu se všecí natočí k prvnímu žákovy, který zdravil učitele.

3. ten co velel vpravo v bok nyní pozdraví prvního žáka podle jeho technického nebo mistrovského stupně jak je tomu u (bodu 2. - 3. Začatek treninku)

4. všecí se znovu otočí čelem k učiteli a ukloní se bez povelu a bezeslov

5. dalé podle zvyku jednotlivých škol si mužete navzájem zatleskat za dobře odcvičený trenink

 


 

Základní teorie


Takwon - Do - druh neozbrojeného boje, určeného pro účel sebeobrany, zahrnuje však také způsob myšlení a života (dodržování sebedisciplíny a morálky).
Taekwon-Do je bojové umění Koreje, které tě neučí pouze se bránit a útočit, ale nachází v tvém těle i v tvé duši skryté rezervy, odhaluje je a pomáhá ti zbavit se psychických i fyzických neduhů moderní civilizace. Je to umění boje, které se učíš proto, abys mohl z pozice síly vystupovat na obhajobu spravedlnosti, morálky a práva, na podporu slabých a utlačovaných, když již selžou všechny ostatní prostředky obrany. Tvé ruce a nohy jsou nejen součástí tvého těla, ale i tvé duše. Nikdy nesmíš zneužít umění svých paží a nohou proti duši, proti vyznání a odlišným názorům, trénuj Taekwon-Do proto, abys nalezl harmonii těla a duše, abys vždy jednal ve smyslu životní filozofie Taekwon-Do a svým jednáním nikdy nevrhl ani náznak stínu na jméno vznešeného posla míru a spravedlnosti, na korejské bojové umění Taekwon-Do. 

Tae - noha, kop, skákání nebo létání pro kop nebo drcení nohou
Kwon - ruka, pěst, udeřit nebo rozbít rukou nebo pěstí
Do - umění nebo způsob, cesta životem

11. 4. 1955 - založení Taekwon -Do panem generálem Choi hong Hi (9. dan)
22. 3. 1966 - založena ITF (Mezinárodní federace Taekwon-Do, International Taekwon-Do Federation)

Znak ITF - pěst, krunýř želvy. Na zádech doboku strom života.

Slib Taekwon-Do:
1. Dodržím zásady Taekwon-Do
2. Vážím si mistra a Sonbe
3. Taekwon-Do nikdy nezneužiji
4. Dodržím svobodu a pravdu
5. Budu dodržovat mír 

Zásady Taekwon-Do:

  • Zdvořilost - dodržovat zásady zdvořilosti (např. podporovat smysl pro spravedlnost a lidskost, rozlišovat instruktora od žáka, starého od mladého, zacházet s věcmi slušně).
  • Čestnost - člověk musí být schopen určit co je správné a špatné a má-li špatné svědomí musí se cítit vinen.
  • Vytrvalost - aby se něčeho dosáhlo, ať už je to mistrovský stupeň nebo dokonalost techniky, musí si člověk stanovit cíl a potom stále vytrvat (rovněž každou potíž překonávat vytrvalostí),
  • Sebeovládání - Ať se člověk představuje ve volném sparingu nebo při osobních záležitostech. Ztráta sebekontroly při volném sparingu se může ukázat jako nebezpečná jak pro žáka, tak i pro protivníka. Neschopnost žít nebo pracovat podle svých schopností nebo zájmů je také nedostatek sebeovládání. Podle Lao C: "Silnější je osoba, která zvítězí sama nad sebou, spíše než nad někým jiným".
  • Nezkrotný duch - "Zde leží 300, kteří splnili svoji povinnost", to je prostý epitaf pro jeden z největších činů odvahy známých lidstvu. Tváří v tvář převaze Xerxese, ukázali Leonides a jeho tři sta Sparťanů světu smysl nezkrotného ducha. Projeví se, je-li odvážná osoba a její názory postavena proti drtivé převaze. Seriózní žák Taekwon-do bude vždy skromný a čestný. Je-li postaven tváří v tvář nespravedlnosti, bude jednat s válčícími stranami úplně beze strachu a váhání, s nezkrotným duchem, bez ohledu na to, s kým a s jakým počtem. Confucius řekl: "Je skutkem zbabělosti, nepromluvit proti ne-spravedlnosti". Jak historie dokázala, ti, kdo sledovali své sny opravdově a vytrvale s nezkrotným duchem, nikdy neselhali při dosažení svých cílů.

Zásady chování v tělocvičně:
1. Při vstupu do tělocvičny se ukloníme
2. Na tréninky chodíme včas
3. V tělocvičně nejíme
4. Cvičíme výhradně v doboku (cvičební úbor) a naboso nebo ve speciální obuvi
5. Jestliže si chceme upravit oděv, otočíme se k trenérovi bokem (nalevo)
6. Nikdy se netočíme k mistrovi nebo trenérovi zády 
7. V tělocvičně se sedáme pouze na zem

Složení Taekwondo:

  • Základní pohyby
  • Myšlenky
  • Vzory
  • Sparing
  • Sebeobrana

SYSTÉM TECHNICKÝCH STUPŇŮ

Žákovské stupně - jsou rozlišeny pomocí barev pásků od bílého pásku to je 10 kup. Máme deset stupňů

Bílá - znamená nevinnost- tj. začínajícího cvičence, který nemá předešlé znalosti Taekwon-Do
Žlutá - označuje Zemi, ze které klíčí a kde má také své kořeny rostlinka- tj. Taekwon-Do jehož základy byly vloženy člověku a na kterých je pak třeba 
Zelená - značí růst rostliny (stromu)- tj. zručnost nebo také jistou znalost či dovednost v Taekwon-Do, která se dále vyvíjí
Modrá - znamená Nebe, ke kterému rostlina roste v obrovský strom- tj. ukazuje, že trénink v Taekwon-Do se rozvíjí a postupuje
Červená - znamená nebezpečí- tj. varuje studenta Taekwon-Do, aby se cvičil v ovládání jak sebe tak i techniky (tj. blížící se mistrovský stupeň) a upozorňuje soupeře, aby se raději držel stranou

Mistrovské stupně - všechny pásky jsou černé barvy, přičemž počet danů je vyznačen na konci pásku římskou číslicí.Máme devět stupňů

Černá- opak bílé, proto označuje zralost, dobrou znalost v 
Taekwon-do,označuje tak nositele pásu, který je odolný a nepřípustný vůči temnotě a strachu

1. - 3.dan - pusabim (asistent instruktora)
4. - 6.dan - sabonim (instruktor)
7. - 8.dan - sajong (mistr)
9.dan - sašn (velmistr)


Význam pásku:
Bylo ustanoveno, že pásku má být obtáčen kolem pasu jen jedenkrát, a to na znamení:

  • dosáhnout jednoho vytýčeného cíle (ohdoilkwan)
  • sloužit jednomu učiteli-mistrovi s neotřesitelnou věrností (ilpyondanshim)
  • dosáhnout vítězství - triumfu - naráz, "jednou ranou" (ilkyokpilsung)

Význam doboku a označení na něm:

  • Dobok musí být bílé barvy, čímž symbolizuje tradiční barvu korejského národního oblečení (kroje), čistotu mysli a úmyslů
  • Vepředu je znak TKD ITF - má tvar želvy, která symbolizuje dlouhověkost, nebo i tvar zeměkoule s poledníky a rovnoběžkami, přes ní je nápis TAEKWON v korejštině 
  • Z boku je na kalhotách zkratka ITF, je umístěna na vnějších stranách ve výšce kolen, aby bylo vždy poznat, že se jedná o cvičence TAEKWON-DO ITF
  • Zezadu je korejský i anglický nápis TAEKWON-DO ve tvaru připomínající strom,tj.symbol TAEKWON-DO jakož i jeho vývoj, život a sílu
  • Žádné přebytečné ozdoby, sponky, apod. nejsou dovoleny

    ZKOUŠKA (SIMSA)
  • Žákovské stupně - zkoušení žákovského stupně se provádí v přiměřené tělocvičně, do níž žák náleží.Zkoušení síly je přísně zakázáno u dětí, protože při něm může dojít k poškození kosti nebo svalu.
  • Mistrovské stupně - Zkoušení z mistrovského stupně až do 3. provádí povyšovací výbor, jež je složen z více než 3 a méně 7 členů asociace nebo federace země, z níž žáci pochází. Vyšší stupně, 4. až 8., jsou přezkušovány povyšovacím výborem Mezinárodní Federace Taekwon-Do (ITF). Pokud se týče 9. mistrovského stupně, musí být jednomyslný souhlas udělen zvláštním výborem, který bude složen z 9i členů, jež jsou držiteli buď 7. nebo 8. mistrovského stupně, jež jsou uznány Mezinárodní Federací Taekwon-Do (ITF). 

    Poznámka: Je zvykem, že kvalifikovaný instruktor může zkoušet až do poloviny stupně, jehož je držitelem. Například držitel 4. mistrovského stupně může zkoušet až 2. stupeň a držitel 6. stupně může zkoušet až 3. stupeň.
    1. Známka projití ve zkoušce je 60 bodů.
    2. Každých 10 bodů nad nebo pod známku potřebnou na projití, znamená automatické zvýšení nebo snížení (stupně)

    DISCIPLÍNY TAEKWON-DO
  • Tul - v Taekwon-Do máme 24 tulů (technických sestav), jelikož život lidské bytosti, třeba 100 let, může být považován za 1 den ve srovnání s věčností. Proto 24 tulů reprezentuje 24 hodin, tedy 1 den nebo také celý život. Jméno tulu, počet pohybů a diagram symbolizuje buď hrdinné postavy v dějinách Koreje, nebo příklady, jež mají vztah k historickým událostem.
  • Matsogi (boj) - fyzické použití technik útoku a obrany, získaných z tulů a základního cvičení, proti skutečně se pohybujícímu protivníkovi, při různých situacích. Je rozdělen na řízený, dohodnutý, polo-volný a volný.
  • T-ki - speciální přerážecí techniky ve výskoku.
  • Wirok - silové přerážení.
  • Hosin Sool (sebeobrana) - použití různých pohybů, jež jsou získány z tulů, matsogi a základních pohybů proti náhlému útoku ozbrojeného nebo neozbrojeného protivníka.

 


Úderové a blokovací plochy

 

Ap joomuk (přední část pěsti)

Přední část pěsti se užívá především pro útok na philtrum (oblast nad horním rtem), žebra, solar plexus, prsa, břicho, čelist atd. Jako úderové plocha slouží hlavní klouby ukazováku a prostředníku z přední strany. Přední část pěsti je příležitostně užívána pro tlakový blok.

Jak sevřít pěst

Jestliže není pěst pevně a správně zatnutá nebo jestliže je v ní dokonce vzduchová mezera, bude pěst slabá, jako nezakalená ocel a lehká jako bavlna. V momentě kontaktu musí být pevně zatnuta.

Hlavní klouby ukazováku a prostředníku musí být ohnuty do pravého úhlu, pouze tak mohou být úderové partie v těsném kontaktu s cílem. Zápěstí nemá být ohnuté.

Důvody pro neohýbání zápěstí jsou:

  1. Ochránit zápěstí před blokováním nebo soupeřovým úchopem.
  2. Nasměrovat úderové plochy přesně na cíl.
  3. Koncentrovat maximální sílu do úderových ploch.

Pro racionální sílu musí přední dva klouby tvrdě vyrazit proti cílovému místu zásahu. Síla vyvíjená z boku, se musí plynule přenášet předloktím dopředu na přední plochu prvních dvou kloubů.

Ap čumok (přední část pěsti)
 

Dung joomuk (hřbetní část pěsti)

Hřbetní část pěsti je prvotně používaná pro útok např. na lebku, čelo, spánek, philtrum a břicho a druhotně na volná žebra a epigastrium.

Jako úderová plocha slouží hlavní klouby ukazováku a prostředníku na hřbetní straně pěsti.

Dung joomuk (hřbetní část pěsti)
 

Yop joomuk (boční část pěsti)

Boční část pěsti je používána pro útok na 1ebku, loketní kloub, žebra, solar plexus, philtrum, břicho a další místa.

Boční část pěsti je příležitostně používána k blokování.

Yop joomuk (boční část pěsti)
 

Mit joomuk (spodní část pěsti)

Sbalte čtyři prsty do dlaně a palec lehce přitiskněte k ukazováku. Kontaktní plocha jsou druhé články ukazováku, prostředníku a prsteníku.

Spodní část pěsti je účinná při útoku na čelist, rty, spánek, ohryzek, solar plexus, philtrum ap.
Mit joomuk (spodní část pěsti)

Mit joomuk (spodní část pěsti)
 

Ghin joomuk (dlouhá pěst)

Hlavní klouby prstů jsou zpevněny a palec přiložen. Mezi ukazovákem a palcem je drobná mezera.

Používá se pro útok na spánek nebo hrtan (“ohryzek”).
Ghin joomuk (dlouhá pěst)

Ghin joomuk (dlouhá pěst)
 

Pyun joomuk (otevřená pěst)

Zformuje se ohnutím zápěstí nahoru, ohnutím všech kloubů prstů s výjimkou hlavních kloubů prstů.

Používá se pro útok na nos, čelist a bradu.

Ve zcela výjimečných případech se používá také pro blokování.

Pyun joomuk (otevřená pěst)
 

Sonkarak joomuk (jeden z druhých kloubů pěsti)

Tato úderová plocha je tvořena jedním z druhých kloubů ukazováku nebo prostředníku.Útok je veljce účinný na malá životně důležitá místa z těsné vzdálenosti, jestliže je pohyb správně a rychle proveden.

 

Sonbadak (dlaň)

Je třeba ohnout všechny prsty jen zcela nepatrně směrem do dlaně a zpevnit.

Používá se hlavně pro bloky a jen příležitostně pro útok, např. na obličej.

Sonbadak (dlaň)
 

Sonkal (malíková hrana ruky)

Toto je velmi silná úderová plocha, zvláště proti cíli stojícímu bočně na straně nebo bokem vpředu. Ruku je třeba náležitě zformovat, zpevnit všechny drobné klouby prstů a zejm. malíkovou hranu.

Je používána pro útok na lebku, krční tepny, nos, spánek, philtrum, rameno, volná žebra atd.

Malíková strana ruky je také často používána pro blokování.

Sonkal (malíková hrana ruky)
 

Sonkal dung (palcová strana ruky)

Zformuje se obdobně jako malíková hrana ruky, kromě toho, že je palec ostře skloněn směrem do dlaně.

Je používána pro útok na krk, bradu, spánek, philtrum, žebra a dolní čelist.

Používá také pro blokování.

Sonkal dung (palcová strana ruky)
 

Sonkal batang (základna malíkové strany ruky)

Zformování této úderové plochy se provede ostrým ohnutím otevřené ruky v zápěstí, a to směrem k palci.

Používá se při ataku směřovaném na klíční kost.

Sonkal batang (základna malíkové strany ruky)
 

Sonkut (špičky prstů)

Jedná se o konce II. – IV. prstu. Zformování ruky je podobné jako u malíkové hrany, samozřejmě důkladně zpevněné musejí být prsty, konce II. – IV. prstu jsou v jedné úrovni.

Použití je různé, podle cíle (solar plexus, podbřišek, hrtan atp.).

Sonkut (špičky prstů)
 

Umji (palec)

Rozviňte palec z pěsti. Palec musí být natažený, jeho kloub natažený nikoliv však do hyperextenze.

Používá se k vpichu na solar plexus, žebra, hrtan, oči a podpaží.

Umji (palec)
 

Han sonkarak (špička ukazováku)

Ukazovák je natažený ze zatnuté pěsti, jeho klouby jsou zpevněny, nesmí být v hyperextenzi. Palec se lehce tiskne na prostředník.

Používá se zejména pro útok hrtan a oči.

Han sonkarak (špička ukazováku)
 

Doo sonkarak (špičky ukazováku a prostředníku)

Ukazovák a prostředník jsou rozvinuty ze zatnuté pěsti obdobně jako u Han sonkarak. Přitlačte palec na prsteník. Tento útok může být s efektem použit proti očím.

Doo sonkarak (špičky ukazováku a prostředníku)
 

Bandal son (oblouk ruky)

Ohněte tři prsty o něco hlouběji než ukazovák, palec je lehce skloněn směrem k malíku. Užívá se plocha mezi druhým kloubem ukazováku a palcem.

Slouží k atakování hrtanu, brady a horní části krku.

Příležitostně se používá i pro blokování.

Bandal son (oblouk ruky)
 

Sondung (hřbetní plocha ruky)

Jedná se o normálně otevřenou ruku, ale s palcem tisknutým proti ukazováku.

Možnost využití je pro útok na obličej, rty, čelist a epigastrium (nadbřišek).

Příležitostně lze použít také pro blokování.

Sondung (hřbetní plocha ruky)
 

Palmok (předloktí)

Používá se k blokování a rozlišujeme vnější, vnitřní, zadní a spodní stranu předloktí.

Používá se prvotně vždy první třetina předloktí (směrem od zápěstí).

 

Palkup (loket)

Tato úderová plocha se vytvoří ohnutím paže v lokti do ostrého úhlu.

Používá se k zásahu na solar plexus, břicho, hruď, bradu, žebra, krk, čelist, kříž atd.

Palkup (loket)
 

Jipge son (“prstové kleště”)

Je třeba sevřít 3 prsty a proti palci se zformují do tvaru kleští.

Použití je možné pro útok na krk a hrtan.

 

Jiap (stisknutí prsty)

Využívá se k vyvinutí tlakového útoku na tepny a životně důležitá místa.

Jiap (stisknutí prsty)
 

Gomson (medvědí tlapa)

Pro vytvoření tohoto úderového tvaru ruky je nezbytné maximálně ohnout drobné klouby prstů s výjimkou hlavních prstových kloubů a prsty i celou ruku zpevnit.
Obvykle se používá pro útok na uši, čelist, příležitostně na solar plexus a celé epigastrium (nadbřišek).

Gomson (medvědí tlapa)
 

Sonmok dunk (skloněné zápěstí)

Tato plocha se zformuje pro praktické použití skloněním ruky směrem dolů. Úhel ohnutí nesmí být přiliš ostrý.

Používá se k blokování.

Sonmok dunk (skloněné zápěstí)
 

Songarak badak (dlaňová plocha prstů)

Používá se pouze ke stabilizaci a opoře pěsti v okamžiku kontaktu při útoku na philtrum technikou dung joomuk taerigi.

Songarak badak (dlaňová plocha prstů)
 

Umji batang (hřbet palce)

Vytvarování ruky je podobné jako u bandalson, ale palec je hlouběji skloněn.

Umji batang (hřbet palce)

Úderové plochy na nohou

Apkumchi (přední část chodidla – bříška pod prsty)

Prsty jsou v okamžiku kontaktu ohnuty ostře nahoru. Používá se pro útok na obličej, bradu, vnitřní stehno, prsa, solar plexus, volná žebra, genitálie, podbřišek a příležitostně se užívá při blokování a pro podporou zadní části chodidla.

Apkumchi (přední část chodidla - bříška pod prsty)
 

Balkal (malíková hrana chodidla)

Je považována za jednu z nejdůležitějších úderových ploch na noze a používá se pro útok na philtrum, nosní přepážku, krk, solar plexus, bradu, spánek, volná žebra, zápěstí, koleno, kotník a nárt. Používaná partie je první třetina hrany od paty směrem ke kloubu malíku. V momentě kontaktu je třeba vystrčit patu, zatímco ohnuté prsty řádně vypnou malíkovou hranu.

Často se používá i při blokování.

Balkal (malíková hrana chodidla)
 

Dwitkumchi (zadní část chodidla – nášlapná část paty)

Pro racionální využití této plochy na chodidle je nutné ohnout nohu v hleznu. Používá se zejména pro techniku dupnutí, při zadním kopu a příležitostně pro blokování. Další cílová místa zásahu sepřirozeně objeví při použití na soupeře ležícího na zemi.

 

Moorup (koleno)

Je efektivní zbraní při útoku na solar plexus, břicho, obličej, podbřišek, hruď a genitálie z těsné vzdálenosti. Pro efektivní použití je noha ostře ohnuta v kolenním kloubu.

Moorup (koleno)
 

Dwichook (zadní část paty)

Tato zbraň je používána pro útok na philtrum, spánek, solar plexus, genitálie, čelist a volná žebra.

Dwichook (zadní část paty)
 

Baldung (nárt)

Zformuje se důkladným natažením nohy v hlezenném kloubu a používá se k ataku na genitálie, čelist, obličej, solar plexus, volná žebra a břicho. Lze použít i v případě, kdy jsou nohy obuty do bot.

Baldung (nárt)
 

Yop baldung (boční strana nártu)

Tato plocha se vytvoří natažením a zevní rotací nohy v hleznu.

Používá se pro blokování.

Yop baldung (boční strana nártu)
 

Balkal dung (palcová hrana chodidla)

Tuto plochu lze zformovat ohnutím nohy a mírnou vnitřní rotací v hleznu.

Používá se pro atakování obličeje, hrudi a solaru pod úhlem 90 stupňů.

 

Yop bal badak (boční hrana chodidla)

Tuto plochu vytvoříme řádným ohnutím prstů nahoru nahoru a mírným ohnutím hlezna.

Používá se pro blokování.

 

Balkut (prsty)

Používá se k útoku na genitálie nebo na břicho. V případě, že je útočící noha obuta, mohou být terčem i volná žebra, brada, solar plexus a různé další partie.

Balkut (prsty)